Stříkaná pěnová izolace = nejúčinnější tepelná izolace dneška

 

cs en ru Facebook
foto

Historie a tradice

Ačkoliv stříkaná izolační polyuretanová pěna, jak ji známe dnes, se začala aplikovat v devadesátých letech, kořeny vývoje sahají daleko hlouběji. Otto Bayer, chemik, již na konci třicátých let začal vyvíjet polyuretan Během druhé světové války utekl z Německa do Ameriky, kde ve spolupráci s Davidem Eynonem vyprodukovali první PUR pěnu.


Nejdříve byl tento materiál používán pro vojenské a letecké účely. Postupem času se začal používat i v běžném průmyslu, hlavně v automobilovém. Trvalo to však více než dvacet let, do roku 1963, kdy postavil Fred Gusmer první specializovaný stroj pro nástřik polyuretanové izolační pěny a stala se široce využívána v procesech izolace domů.

Rozmach přišel po energetické krizi 1970, kde se začali hledat způsoby, jak vylepšit energetickou účinnost domovů. Přišli nové pokroky v technologii aplikací pěny, zlepšili se stroje, zdokonalily trysky i nové chemické složení směsi.


V osmdesátých a devadesátých letech se otevřela velká diskuze mezi společnostmi nabízející různé druhy pěnové izolace a marketingově se srovnávali rozdíly mezi pěnou s otevřenou buněčnou strukturou a se zavřenou buněčnou strukturou.
Jasno do sporu vneslo až zavedení normy hodnoty R, jako měřítko stanovení energetické účinnosti. Hodnota R, tepelný odpor, jasně vymezuje pěnovou izolaci s uzavřenou buněčnou strukturou jako nejúčinnější izolační prostředek.

Stříkaná izolace s uzavřenou buňkou byla navíc v U.S.A. přidána do seznamu požadavků při stavbách domů v zónách kde hrozí zemětřesení a hurikány. Tento způsob zateplení zlepší stabilitu domu bez ohledu na geografickou polohu.

 

tel:+420 724 543 519 mail:info@penovaizolace.cz www.penovaizolace.cz (c) 2011